Hooaja lõpus tuleks võtta vaatluse alla paadi ettevalmistamine talveks. Selleks, et paat kevadel omanikku rõõmustaks ja merel talle heameelt valmistaks, tuleb juba sügisel paati talvehoiuks ette valmistades siiski mõned olulised asjad ära teha. Nii nagu iga purjesõit algab eelnevast planeerimisest, nii algab ka iga hooaeg ettevalmistustest talviseks hoiuks. Mida paremini see on tehtud, seda enam on Sinu paat hooaja alguses korras.
Kuigi see tundub enesesmõistetavana, siis tihti näeme staapelplatsidel pilti, kus talveks kaldale tõstetud jahtidel on veel puri küljes. Puri tasub igal juhul talveks ära võtta, et vältida vigastusi ja purje rabedaks muutumist ning enneaegset vananemist.
- Pese mootor puhta veega läbi
Enne, kui Sa paadi veest välja tõstad, käivita mootor ja lase vesi jahutussüsteemist veel korralikult läbi, et see tosooli lisamisel võimalikult puhas oleks.
- Lase mootorist vana õli välja
Kui mootor on soe, siis on hea kohe ka vana õli mootorist välja lasta, see on viskoossem ja mootorisse jääb vähem õlijääke.
- Lisa mootorisse talveks tosool
Selleks, et vältida mootori lõhkikülmumist miinuskraadide juures sinna jäänud jahutusvee jääkide tõttu, tuleb meie kliimas kindlasti mootorisse talveks tosool sisse panna. Pane mootori jahutusvee sissevõtulõdvik tosoolikanistrisse ja lase mootoril nii kaua käia, kuni jahutusvee väljaviskest hakkab tosooli tulema. Seda saad teha siis, kui paat on juba kai peal. NB! Ära unusta jahutusvee sissevõtulõdvikut korralikult tagasi panemast, et kevadel paati vette pannes halba üllatust ei oleks!
Sarnaselt sisemootoriga tuleb ka päramootoril vesi välja lasta, samuti vana õli. Kui võimalik, tõsta päramootor talveks sooja ja kuivemasse ruumi.
- Puhasta survepesuriga paadi kere ja sõukruvi
Kui võimalik, tee kohe pärast paadi veest välja tõstmist paadi kere survepesuriga puhtaks, hiljem on mustus ja vetikad juba kõvemini kinni. Veeliini osa, kus määrdumist kõige enam, kasuta spetsialset veeliini puhastajat (Autosol Waterline Cleaner või Sharkbite Waterline Cleaner). Puhasta samuti sõukruvi ja mootorijalg, milleks soovitame kasutada Sharkbite Barnacle Remover-it. Puhasta kindlasti ka paadi tekk, sest sinna jäänud mustuses hakkab meie kliimas ja talveniiskuses omaette elu tekkima, mis kevadeks “kena” roheka värviga üllatab. Vaata ja hinda ka anoodide seisukorda.
- Paadi ühendamine talveks kaivooluga
Väldi paadi ühendamist 220V kaldavooluga pikaks ajaks või ilma galvaanilise isolatsioonita, sest elektrisüsteemi vigade korral võib see jahi elektrisüsteemi kahjustada.
- Diislikütuse paagi puhastamine või täitmine
Mõistlik on puhastada talveks diislikütuse paak või kui seda ei ole võimalik teha, siis tuleks see täielikult täita, et vältida vetikate teket paagis.
- Puhta vee paagi puhastamine
Tühjenda täielikult puhta vee paak ja kui paagi ehitus lubab, siis kuivata see seest ära. Kui puhta vee paak on kinnine, siis võimalda sinna värske õhu juurdepääs, et paagist käiks õhk läbi, sellega väldid halva lõhna teket ja organismide vohamist paagis.
- Purjede pesemine ja ladustamine
Kui purjed on maha võetud, siis on hea need korralikult rohke vee ja spetsiaalse purjepuhastusvahendiga (Sail Cleaner) ära pesta, sest suvel koguvad purjed omajagu mustust ja tolmu külge.
Juhul, kui paadis on mageveestaja, siis tuleb ka see talveks puhastada ja hooldada järgides tootja juhiseid. Oluline on tähele panna, et aktiivsöe filtri keemiline tööiga on ca 6 kuud.
Puhasta tualett ja vala sinna tosooli, et see miinuskraadidega lõhki ei külmuks. Oluline on tosool ka pumba sisse pumbata – lase äravoolupumbal natuke käia või pumpa käsitsi, kui on manuaalne tualett.
Vaata üle taglas ja otsad. Kui võimalik, eemalda nii paljud otsad, kui võimalik, pese need läbi rohke vee ja seebiga, võid kasutada lisaks ka kangapehmendajat. Kui näed taglasel vigastusi, püüa kohe ära parandada, sest Sul on aega… kevadel läheb alati kiireks.
Määri plokid, klahvid ja vintsid silikoonõliga, võimalusel kata vintsid kattega.
NB! Kui jätad talveks mastile vallid külge, siis pinguta ja kinnita need nii, et need tuule käes ei plagiseks!
Võta välja ankur ja ankruots ning pese need puhta veega. Puhasta ka ankrukast. Kontrolli üle ankruvints, vajadusel puhasta see WD40 määrdega, vaata üle juhtmed ja kontaktid.
Lülita külmik välja ja puhasta see hoolega ning jäta külmikuuks talveks lahti.
Kui paadi pardal on patareiga seadmeid (taskulamp, käsi-GPS, käsiraadiojaam vms), siis eemalda neist patareid.
Mähi nii seade kui ka patareid fooliumi sisse ja jäta need teineteise juurde, et kevadel oleks lihtsam asjad üles leida ja
patareid sisse panna.
Lülita elektrisüsteemist mass välja. Ühenda lahti paadi akud ja vii need talveks sooja. Kui paadil on päikesepaneelid, siis võib akud ka peale jätta. Eemalda tuulegeneraator, kui see Sul paadil on või kata see nii, et see oleks halva ilma eest kaitstud.
Eemalda gaasiballoon, õhuta süsteemi. Kui Sa gaasiballooni ei eemalda, siis jälgi,
et kõik gaasikraanid ja -klapid oleksid suletud.
Jälgi, et paat ei oleks talveks liiga õhukindel, oluline on, et paadi sees säiliks õhuvahetus, vastasel juhul on
hallitus kiire tekkima. Niiskuse vastu kasuta niiskuse eemaldajat või soolakotte.
Ära unusta talveks paati oma automaatselt avanevid päästeveste. Kevadel võib tabada Sind halb üllatus, kus vestid on
pikaaegse niiskuse tõttu ise avanenud.
Paadil on talveks ettevalmistamisel alati palju teha. Tee endale kontroll-leht, et kõik vajalik meeles ja tehtud oleks.
Kui on võimalik, lase teha jahile spetsiaalne talvehoiu kate, aga jälgi, et sellel oleks kindlasti õhutusavad.
Palju aitab ka see, kui teed juba üle poomi ulatuve katte, mis osaliselt jahi teki ja kokpiti ära katab.
Meiepoolt pakutavad paadikatted, kokpiti katted ja mootorikatted leiad meie e-poest.
Nii säästad jahti ja enda vaeva kevadel jahi puhastamisel talvel kogunenud mustusest ja niiskusest.
Foto: Shutterstock
Kui hooaja lõppedes on tehtud viimsed sügis sõidud, tuleb oma paat talveks ettevalmistada. Väga oluline on paadi põhjalik hooldus ja uueks hooajaks ettevalmistamine. Nii tagad, et järgmine paadihooaeg ei alga ebameeldivate üllatustega.
Mõned tähelepanekud, mida paadi talveks ettevalmistamisel arvesta:
Peale paadi veest välja tõstmist, pööra erilist tähelepanu põhja seisukorrale.
Lisaks:
- Eemalda paadist väärtuslikud esemed ja lahtised asjad.
- Puhasta paat nii seest kui väljast.
- Kata paat hoolikalt kattega.
- Tee paadile regulaarseid kontrollimisi ka talveperioodil.
Enne paadi talvehoiu kohta paigutamist tasub kaaluda, milliseid toimingud on lihtsam teha veel kui paat on vees. Näiteks kütuse tankimine on lihtsam enne paadi tõstmist. Talveks soovitame kasutada kütuselisandeid - bensiini mootorite puhul BENSIINI STABILISAATORILISAND - LIQUI MOLY, 1:200 Antud kogusest piisab 50l kütusele.
Diiselmootorite puhul on väga soovitatav lisada ANTIBAKTERIAALNE DIISELKÜTUSE LISAND
Antibakteriaalne diiselkütuselisand. Foto: Pro Marine Trade OÜ
Paadi kere
Kui paat on veest välja tõstetud siis kontrolli kindlasti paadi põhja. Kui paadi põhjas on mürkvärv, veendu, et pesemine ja hooldus ei laseks kahjulikel ainetel maapinda või vette sattuda. Selleks kasuta LIQUI MOLY MARINE UNIVERSAALNE PUHASTUSVAHEND K, mis on vähe vahutav, biolagunev paadipuhastusvahend. Sobib paljudele erinevatele materjalidele, nagu kaetud ja katmata plastid, GFRP ja geelkatted, aga ka pehmed kangad, messing, alumiinium, roostevaba teras, kroom, kumm ja värvitud või tihendatud puit.
Universaalne puhastusvahend. Foto: Pro Marine Trade OÜ
Peale puhastust tuleks välispind enne selle lõplikku talvekatte allapanemist ettevalmistada VÄRVIHOOLDUSVAHEND/DETAILIJAga, et ajajooksul mustus ja keskkonnamõjud ei kahjustaks pinda.
Värvihooldusvahend. Foto: Pro Marine Trade OÜ
Kui nüüd kõik on tehtud siis ei tohiks ikkagi paati jätta kogu talveks kontrollimata. Tugeva saju korral võib lumi ja vesikatte vahelt paati sattuda ja seal külmuda. Tugevate vihmade ja tuulte järel tuleks paadi seisukorda alati kontrollida.
Mootori ettevalmistus
Paadimootori talveks ettevalmistamisega tagad, et see töötab sujuvalt, kui järgmine hooaeg algab. Siin on samm-sammuline juhend, kuidas erinevaid mootoreid talveks ette valmistada:
1. Jahutussüsteemi loputamine
Päramootoril:
Kinnita loputuskomplekt või "kõrvaklapid" mootori vee sissevõtuava külge ja lase süsteemist läbi voolata puhtal veel. Käivita mootor ja lase sel neutraalasendis töötada umbes 10-15 minutit, et eemaldada sool, mustus või praht jahutussüsteemist. Veendu, et veepump töötab korralikult, kontrollides veejoa tugevust, mis väljub mootori jahutusavast.
Sisemootoril:
- Mereveega jahutatavad mootorid: Ühenda voolik mootori vee sissevõtu külge või kasuta loputuskomplekti. Lase jahutussüsteemist läbi värsket vett, et eemaldada sool, liiv ja praht.
- Suletud jahutussüsteemid: Kontrolli antifriisi taset ja veendu, et segu on õige. Kui antifriis on vana või lahjendatud, tühjenda see ja täida uus seguga.
2. Mootoriõli vahetamine
Neljataktilised päramootorid:
- Soojenda mootorit veidi, et õli saaks kergemini voolata.
- Tühjenda vana õli ja vaheta õlifilter. Täida mootor värske õliga, järgides tootja spetsifikatsioone.
Laeva universaalõli. Foto: Pro Marine Trade OÜ
Sisemootorid:
- Soojenda mootorit, et õli muutuks voolavamaks ja kergemini eemaldatavaks.
- Kasuta õlipumba abil vana õli eemaldamiseks ja vaheta õlifilter.
- Täida mootor värske õliga, järgides tootja spetsifikatsioone.
Õli vahetamine hoiab ära vana, saastunud õli põhjustatud korrosiooni talve jooksul. Oma paadile sobiva mootoriõli leiad siit.
Universaalõli. Foto: Pro Marine Trade OÜ
3. Kütusesüsteemi hooldamine
Nagu eelnevalt soovitasime, lisa kütusepaaki kütuse stabilisaator, et vältida kütuse riknemist talve jooksul.
Käivita mootor mõneks minutiks, et stabiliseeritud kütus jõuaks mootori kaudu ringlema.
Bensiinimootorite puhul on soovitatav tühjendada karburaator (kui see on olemas) või töödelda pihustid kütuse stabilisaatoriga, et vältida kütusevaigu ladestumist. Ennetavalt võib kasutada ka BENSIINI SISSEPRITSE PUHASTUS LISANDIT.
Bensiini sissepritsepuhastus lisand. Foto: Pro Marine Trade OÜ
Kui mootoril on eraldi kütuse vee-eraldusfilter, kontrolli, kas see vajab vahetamist või tühjendamist.
4. Mootori õlitamine (fogging)
Kui mootor töötab, pihusta õlitusaerosooli (fogging oil) karburaatorisse või sissevõtukollektorisse (olenevalt mootori tüübist), et katta sisemised osad. See õlitamine hoiab ära rooste ja korrosiooni talve jooksul.
Lülita mootor välja, kui näed väljalasketorust tulemas tihedat suitsu, mis näitab, et mootor on hästi kaetud.
Õlitusaerosool. Foto: Pro Marine Trade OÜ
5. Mootorist vee tühjendamine
Mereveega jahutatavad mootorid: Eemalda kogu vesi mootori plokist, väljalaskekollektorist ja voolikutest. Eemalda vajalikud voolikud, et veenduda, et süsteemi ei jää vett, mis võib külmuda ja mootorit lõhkuda.
Suletud jahutussüsteemid: Tühjenda merevesi soojusvahetist, väljalaskekollektorist ja veepumpadest.
6. Antifriisiga täitmine
Suletud süsteemide puhul veendu, et süsteemis olev antifriis on meie talvele sobiv. Vala merekõlblikku, mittetoksilist antifriisi jahutussüsteemi, et kaitsta mootorit külmumistemperatuuride eest. Erititähelepanelik tuleb olla kui oled paadi sel hooajal soetanud!
Mereveega jahutatud mootorite puhul (ka päramootorid) vala antifriisi merevee sissevõtuavasse, kuni see väljub väljalasketorust.
7. Käigukasti ehk jala õli vahetamine
Eemalda alumine äravoolukruvi ja lase vana käigukastiõli välja. Kontrolli õli vee või metallilaastude suhtes, mis võivad viidata probleemidele. Täida käigukast värske õliga, kasutades selleks spetsiaalselt õlivahetuspumpa ja kinnita äravoolukruvi kindlalt. PAADI REDUKTORIÕLI GL4/GL5, 80W-90 on erinevates pakendites.
Paadi reduktorõli. Foto: Pro Marine Trade OÜ
Soovitame kasutada ka TRANSMISSIOONI ÕLILISANDit MoS2 lisand, mis tagab väiksema hõõrdumise, aeglasema kulumise ning madalamad temperatuuritipud.
8. Väljalaskesüsteemi kontrollimine ja kaitsmine
Kontrolli väljalaskesüsteemi lekete või korrosiooni suhtes ning tee vajadusel parandused.
Kata väljalaskeavad, et vältida niiskuse, prahi või kahjurite sisenemist hoiustamise ajal.
9. Liikuvate osade määrimine ja kontrollimine
Kasuta mereõli, et vältida roostet ja tagada sujuv liikumine. Määri kõik liikuvad osad, näiteks gaasi- ja roolikaablid ning ühendused. Määri võll, laagrid ja muud osad, et vältida roostetamist. Kasuta selleks Liqui Moly laevamääret.
Laevamääre. Foto: Pro Marine Trade OÜ
JAHTIDE VINTSI MÄÄRE sobib igasuguste vintsi- ja tõsterakenduste jaoks, näiteks ankru vints jms.
Jahtide vintsi määre. Foto: Pro Marine Trade OÜ
10. Sõukruvi eemaldamine
Eemalda sõukruvi ja kontrolli, kas selle ümber on tamiili või muud prahti.
Määri sõukruvivõll ja hoiusta sõukruvi eraldi, et vältida roostetamist ja kahjustusi. Säilitamiseks võid kasutada laeva universaalõli, mis sobib ka väga hästi elektriühenduste konserveerimiseks talveks.
Laeva universaalõli. Foto: Pro Marine Trade OÜ
Lõplik ülevaatus ja hooldus
Tee lõplik ülevaatus mootorile ja kõigile seadmetele paadis. Veendu, et kõik rihmad, voolikud ja ühendused on heas seisukorras. Tee vajalikud parandused või asendused.
Kui võimalik, hoia päramootor püstises asendis, et vältida vee kogunemist alumisse osasse.
Väiksemate päramootorite puhul kaalu mootori eemaldamist paadilt ja hoiustamist kuivas ja soojas kohas.
Ühenda aku lahti ja hoiusta see jahedas, kuivas kohas. Võimaluse korral lae aku täis enne hoiustamist ja kontrolli seda perioodiliselt talve jooksul. Kasuta laadijat, mis hoiab aku taset talve jooksul.
Nende sammude järgimine kaitseb sinu mootorit külmumiskahjustuste, korrosiooni ja teiste talvise seismisega seotud probleemide eest.
Meie talvetingimustes on paadisõit keeruline ja enamik paate tõstetakse talvehoiuks veest välja. Kui sinu paat jääb siiski vette on hooldusvajadus eriti oluline!
Kõik need tooted on saadaval Baltikumi suurimas merekaupade e-poes – https://www.promarinetrade.com/est.