KUIDAS VALIDA VEESÕIDUKILE SOBILIK AKU? |
|
|
Uue aku valimine võib olla väljakutse, olgu te algaja või professionaalne paadimees. Mida valida? Kas minna alguses odavama võimaluse juurde või investeerida pikemaajalisse lahendusse? Ja millist tüüpi akut te üldse vajate?
Et valik oleks lihtsam, vaatame esmalt kolme põhitüüpi akusid: käivitusakud, süvatühjenevad tsükliakud ja kahesotstarbelised akud.
- Käivitusaku: Paadi mootorile vali kindlasti mere aku. Käivitusaku täidab ühte eesmärki- paadimootori käivitamine. Oluline on just käivitamis hetkel vajaminev energiahulk.
- Tsükliaku: need akud on oma ehituselt teistsugused ja nende eesmärk on pakkuda elektrit mitu tundi päevas. Neil on suur arv võimalikke laadimis-/tühjenemistsükleid. Need sobivad hästi valgustuse, GPS-i, kalaotsijate ja trollimootori toiteks.
- Kahesotstarbelised akud: Nneed on kompromiss käivitusaku ja tsükliaku vahel. See on loodud pakkuma mõõdukat käivitusvõimsust, samal ajal suudab see hakkama saada mõningase tsüklitöödega. Kui teil on väiksem paat või pole palju elektriseadmeid, võib kaheotstarbeline aku olla hea kõik-ühes lahendus.
Veesõidukites on kasutatud kõiki erinevaid akutüüpe - millised need on?
Pliiakud on kõige tavalisemad happeakud (FLA). AGM akud ehk geelakud kasutavad happe asemel keemilist geeliat ainet. Lisaks on olemas ventiiliga reguleeritud pliihappeakud (VRLA). Neist viimased kaks on hooldusvabad ja ohutumad. Lisaks peavada nad tavalistest happeakudest 2-3 korda kauem vastu. Märgmie siinkohal ära, et happakusid tänapäeval paadis ei sooovitata üldse kasutada!
AGM ja GEL akud- mis need on?
Absorbeeritud klaaskiud (AGM) tüüpi akudes on elektrolüüt sisestatud klaaskiudmatt plaatide vahele. Neid akusid, sageli nimetatud hooldusvabadeks, ei pea perioodiliselt täitma ning need ei leki isegi siis, kui kest on katki. Neid saab vajadusel ka külili paigaldada.
Geelpatareid on samuti hooldusvabad, kuid siin on elektrolüüt žeelitaoline aine, mis, erinevalt AGM-akudest, lekib juhul, kui kesta kahjustada.
Mõlemad AGM- ja geelakud maksavad oluliselt rohkem kui traditsioonilised akud, kuid neid on võimalik kiiremini taaslaadida kui pliiakud, võimaldades neid kiiremini täielikult taastada.
Niklil põhinevad akud (Ni-Cd) ja nikkel-metallhüdriid (NiMH) akud. NiMH on kadium (Cd) aku edasiarendus aga mõlema puuduseks on kiire tühjenemine.
Litium-ioonakud on aku tehnoloogia, mis kasutab elektrokeemia kriitilise elemendina litium-iooni.
Kõige levinumad on Litium-nikkel-mangaan-kobalt-oksüüd (NMC), Litium-kobalt-oksüüd (LCO), Litium-mangaan-oksüüd (LMO), Litium-nikkel-kobalt-alumiinium-oksüüd (NCA) ja Litium-raudfosfaat (LiFePO4).
Valiku juures on erinevad kriteeriumid. Väiksemate paatide jaoks, millel on päramootor, võib piisata käivitusakust. Suurematel paatidel, kus on rohkem elektriseadmeid, võib olla mõttekas valida süvatühjenev aku või kahesotstarbeline aku.
Kui paat on peamiselt lühikeste sõitude jaoks ning mootor lülitatakse kalapüügi või ankrusse jäämise ajal välja, võib käivitusaku olla sobiv. Kui kasutate sageli elektriseadmed nagu trollimootor, kalaotsija või valgustus, sobib paremini tsükliaku või kaheotstarbeline aku.
Arvestage oma paadi laadimissüsteemiga. Mõnedel paatidel on üks aku, mida laeb mootor, samas kui teistel võib olla kahekordne aku süsteem, kus üks aku on pühendatud tarvikutele.
Süvatühjenev aku on tavaliselt käivitusakust suurem ja raskem. Käivitusakud on jälle odavamad kui süvatühjenevad akud. Kaheotstarbeline aku pakub hinna ja kvaliteedi osas tasakaalu.
Tavalistel süvatühjenevatel (tsükli) akudel on palju lühem eluiga kui alternatiividel. Erandiks on liitiumioonakud.
Rusika reegel: Käivitamisakude jaoks on vaja bensiinimootoritel 1 amper kuup tolli kohta ja 2 amprit kuup tolli kohta diiselmootorite puhul.
Miks valida Litium-raudfosfaat (LiFePO4) aku veesõidukile!
- LiFePO4 aku suudab salvestada rohkem energiat vähema kaalu juures. Neil on suur energiatihedus - energiahulk, mida saab akusse mahutada mahutavuse või massiühiku kohta. Lisaks suudavad nad seda teha järjepidevalt kogu oma eluea jooksul ilma pinge languse või võimsuse vähenemiseta.
- LiFePO4 akud on turu kõige pikema elueaga akud Tsükleid, mille jooksul akut saab laadida ja tühjendada on umbes 3 000–5 000 tsüklit. Samal ajal teised liitiumioonakud, niklipõhised akud ja pliipõhised akud kestavad tavaliselt vaid 500–1000 tsüklit.
- LiFePO4 akud on keskkonnsõbralikumad kui nikli- ja pliipõhised akud. Nad ei sisalda ohtlikke aineid nagu koobalt ja nikkel. Lisaks kestavad nad kauem, vajavad vähem hooldust ning pakuvad suuremat tööaega. See tähendab vähem asendusi, jäätmeid ja aja jooksul tarbitud elektrit (lisa laadimised).
- LiFePO4 akud on ohutumad- nad ei ole süttivad! Neil on väga väike ülekuumenemise oht - nähtus, mis tekib akudes, kui temperatuur tõuseb teatud punktini, põhjustades ahelreaktsiooni, mis võib viia tulekahju või plahvatuseni.
- LiFePO4 akud vajavad märkimisväärselt vähem hooldust kui kõik muud turul olevad akud. Vähem aega paadi hooldamiseks ja rohkem aega selle nautimiseks!
- LiFePO4 akud saavad kauem tühjana seista ilma pöördumatute kahjustusteta. Seda seetõttu, et neil on madal isetühjenemise määr. Saate neid kauem hoiustada enne kui tekib vajadust laadida.
- LiFePO4 akudel puudub mäluefekt, kus aku arendab oma varasemate laadimistsüklite "mälu" ja piirab vastuvõetava energia hulka.
- LiFePO4 akud taluvad sügavat tühjenemist ilma pinge languse, aku degradatsiooni või pöördumatu kahjustuseta.
- LiFePO4 akud suudavad vastu võtta suuremaid laadimisvoolusid. Nende laadimise tõhusus on 96-99%. Sellega seoses saab LiFePO4 akusid laadida ka kõrgemale pingele kui kõiki teisi akutüüpe, mis tähendab, et kui te neid juhuslikult üle laadite, on neil kahjustuste saamise tõenäosus palju väiksem.
- LiFePO4 akud saavad töötada palju suurema tolerantsiga ekstreemsetele temperatuuridele kui kõik teised akutüübid.
LiFePO4 akude eelised merel kasutamisel:
Ta on kerge- võrreldes pliiakudega sama võimsuse juures võib olla kaaluvõit kuni poole võrra! Nad on turvalisemad LiFePO4 ei plahvata isegi siis, kui need on läbistatud või saanud tugeva löögi. Neil on pikk eluiga- üle 5000 tsükli ja kasutusaega kuni 10 aastat. Sõltuvalt akumahtuvusest saab LiFePO4 akut tavaliselt täielikult laadida 3–7 tunni jooksul.
LiFePO4 aku on kõige mõistlikum valik. Kuigi LiFePO4 aku pole odavaim ega parima jõudlusega, vastab see üldiselt enamikele vajadustele, ja pikaajalise kasutamise hinnaga on see väga mõistlik!
Terminoloogia:
Volt või pinge (V):
Voltide arv on elektroonilisele vooluahelale antud energia hulk. Näiteks 12 V seadme puhul "antakse" akust alati 12 volti. Akul on alati kindel pinge (nt 12, 24 või 36 volti) ja seade töötab alati teatud pingel. Näiteks seade, mis töötab 12 volti, vajab ilmselgelt akut, mis annab samuti 12 volti.
Vool - amper (A):
Kui me räägime ampritest, siis räägime sellest, kui palju elektrit "voolab" sekundis. Kui amperite arv suureneb, siis suureneb ka seadet sekundis läbiv vool. Elektriline seade töötab tavaliselt fikseeritud pingel, kuid amprite hulk, mida see tarbib, võib varieeruda sõltuvalt näiteks teie trollingu mootori gaasihoova asendist (trollingu mootor täiskäigul tarbib rohkem amprit kui näiteks poolel käigul).
Näide 1: Oletame, et mul on Minn Kota Endura C2 50 LBS ja kasutan seda käigi/kiiruse asendis 2. Trolling-mootor töötab 12 V ja tarbib praegu 15 A. Otsustan minna veidi kiiremini ja lülitan käigu/kiiruse seadistusele 4. Mootor töötab ikka veel 12 V, kuid nüüd tõmbab 25 A. Pinge on jäänud samaks, kuid amprite arv on tõusnud.
Võimsus - W (W):
Võimsus on pinge korrutatud amprite arvuga või W = V x A. See on seadme poolt tarbitud energia hulk ja seega näitab, kui võimas see on. See tõuseb, kui suureneb ka amprite arv.
Näide: Oletame, et mul on 24 V Minn Kota Terrova 80 LBS vöörimootor, mis tarbib 30 amprit. Seega on energiatarve 24 x 30 = 720W
Mahtuvus - ampritunnid (Ah):
Aku mahutavust mõõdetakse Ah ehk ampritundides. Nagu nimigi ütleb, tähendab see, mitu amprit aku suudab tunnis anda. Näiteks 12-voldine liitiumaku, mille võimsus on 100 Ah, võib ühe tunni jooksul anda 12-voldisele seadmele 100 A. Sama 100Ah aku võib anda energiat 4 tundi (100/25=4) 25 amprise seadmele. Kui aku on märgitud 12V50, tähendab see, et aku töötab 12-voldise pingega ja selle võimsus on 50Ah.
Näide: Ma kasutan oma Minn Kota Endura C2 50 LBS-i käigu / kiiruse seadistusega 2, mis tarbib 15 A 12 V juures. Mul on 12-voldine aku 70 Ah. Minu kasutusaeg on nüüd 70 / 15 = 4,7 tundi. Kui ma lülitan käigu / kiiruse seadistusse 4, tarbib mootor 25A. Minu tarbimisaeg on nüüd 70 / 25 = 2,8 tundi.
Nominal energy: see on aku võimsus, mida mõõdetakse vatt-tundides (selgitus vt eespool).
Maximum continuous discharge: see on maksimaalne amprite arv, mida aku suudab pidevalt anda. Oletame, et aku maksimaalne pidev tarbimine on 30 A, siis ei saa ühendada seadet, mis tarbib rohkem kui 30 A. Mida suurem on aku mahutavus, seda suurem on maksimaalne pidev tarbimine.
Peak discharge (10 milli-sec): (10 milli sekundit): see on maksimaalne amprite arv, mida aku suudab anda 10 milli sekundit jooksul. See on alati suurem kui maksimaalne pidev tarbimine. Mõne seadme käivitamisel on lühiajaline maksimaalne tarbimine (nn sissevool). See on näiteks siis, kui elektrilise päramootori puhul liigutakse nullist täiskäigule ühe käiguga. Sel hetkel vajab mootor lühiajaliselt rohkem amprit kui Maximum continuous discharge
Lifespan (#charges) (@80%DoD): see näitab, kui sageli saate akut teatud protsendi ulatuses tühjaks laadida ja uuesti laadida. Näiteks kui siin on kirjas "Lifespan (#charges) (@80%DoD): 1500" tähendab see, et akut saab tühjendada kuni 80% ulatuses 1500 korda (st. 20% mahutavusega).
Maximum charge current: See annab maksimaalse voolu A-s, millega akut saab laadida. Mida suurem on see number, seda kiiremini saab akut laadida (õige akulaadija korral).
Temperature protection: osa aku haldussüsteemist. Aku lülitub välja, kui temperatuur muutub liiga kõrgeks või liiga madalaks. See on kaitse kahjustuste vältimiseks.
Maximum discharge current protection: osa aku haldussüsteemist. Aku lülitub välja, kui seadme voolutarve on suurem kui lubatud. See on kaitse kahjustuste vältimiseks.
Overvoltage protection: osa aku haldussüsteemist. Aku lülitub välja, kui pinge muutub liiga kõrgeks ja aku on üle laetud. See on kaitse kahjustuste vältimiseks.
Tooted
AKU - MINN KOTA DC110, 110 Ah
MK96107
AKULAADIJA- MINN KOTA-110PE, 1 x 10 A
MK1820111
INVERTER- SEAPOWER, 150 W
L31373
|