Pro Marine Trade
The Biggest Marine Webstore Around The Baltic Sea
Ostukorv on tühi
Menüü Tootegrupid
Sulge

VHF ANTENN, MIS, MILLEKS?

Antenn on seade raadiolainete efektiivseks kiirgamiseks või vastuvõtmiseks. Selle ülesandeks on kas kiirata või koguda energiat. Sõltuvalt sellest nimetatakse seda kas saate- või vastuvõtuantenniks.
VHF raadioside oluline osa on antenn ja selle paigaldus, samuti peab teadma, millised ja miks nad sellised on. Korralik antenn ja korrektne paigaldus aitavad parandada oluliselt suhtlust kaldajaamade ja teiste meresõitjatega. Antenni peamine eesmärk on raadio toodetud võimsuse efektiivne edasikandmine õiges suunas. Antenn peab olema suletud  ilmastikukindlasse kesta ja vastupidama ka tormisel merel.

 

Peamised näitajad:

Antenni kasutegur: antenni kasutegur (efficiency) näitab kui suure osa antennini jõudnud energiast edastab antenn teisele keskkonnale. Lihtsamalt öelduna – kasutegur näitab, kui suure osa saateantennini jõudnud võimsusest kiirgab antenn vabasse ruumi. Mida suurem on kasutegur seda paremini toimib antenn tormisel merel. Alati ei ole parem võimendus (gain) hea. Parema võimenduse puhul levib küll signaal kaugemale, kuid lainetes rulludes ei pruugi see jõuda vastuvõtjani. Seega on soovitatav purjeka masti paigaldada 3dB antenn.
 

 

Võimendus (gain): antenni võimendus avaldub antenni suunateguri ja kasuteguri korrutisena. Tegemist on suhtelise suurusega kuna suunategur on suhteline suurus ja kasuteguril ühik puudub. Suunategur on antud tavaliselt isotroopse kiirguri suhtes ja seega tähistab ka võimendusantenni võimendust võrreldes isotroopse kiirguriga. Tavaliselt esitatakse võimendust  detsibellides (dB) ning selleks, et näidata, et võimendust arvestatakse isotroopse kiirgaja suhtes lisatakse juurde i-täht – saadakse lühend dBi.
Sisendtakistus (input impedance): antenni sisendtakistus on takistus, mida antenn avaldab oma sisendahelale. See on kompleksne suurus, sest koosneb nii aktiiv- kui ka reaktiivosast ning sõltub sagedusest. Selleks, et antenn kiirgaks maksimaalse võimsusega, peab antenn olema sisendahelaga sobitatud – antenni aktiivtakistus peab võrduma sisendahela aktiivtakistusega ning reaktiivtakistused peavad teineteist kompenseerima. Enamikul juhtudest sisendahela reaktiivtakistus on töösagedusel null, seega peab ka antenni sisendtakistus olema vaid aktiivse iseloomuga.
Elemendid antenni sees: kolm peamist elektrilist elementi -  koaksiaalkaabli ribad, need ühendavad vasest antenniosi (radiaatoreid), lisaks veel vasest ja messingist antenniosad, mis kõik kokku annavad nõutud tulemuse. Kõik need on õrnad osad mida peab kaitsma väliste mõjude eest, selleks on nad valatud omakorda plastikusse.

 

Milline antenn mis kaugusel toimib?

Mereraadiote võimsus on piiratud 25W. Käsiraadiojaama võimsus tohib olla maksimaalselt 5W. Sadamates peab võimsus olema 1W. Võimsus on menüüst valitav. VHF raadiod töötavad otsenähtavuse printsiibil, seega nad eriti horisondi taha ei levi.
Antenni pikkus on ainus faktor millega saad signaali levi parendada. See tähendab, et mida pikem antenn ja kõrgemal ta on, seda kaugemale levib.
Antenni võimsus (gain) on samuti oluline. Kui 2 võrdset VHF seadet on ühendatud erineva võimsusega antennidega, siis kindlasti levib võimsama antenniga signaal paremini.

 

Saatmine 1,5m veepinnalt +

Vastuvõtja antenni kõrgus

Antenni kõrgus (käsijaam)

13 cm

25 cm

65 cm

2,5 m

6 m

13 cm

8 km

11 km

15 km

25 km

37 km

25 cm

15 km

16 km

18 km

29 km

40 km

65 cm

16 km

19 km

21 km

32 km

45 km

1,5 m

19 km

23 km

24 km

34 km

48 km

 

 

VaaDAKE meie antennivalikut siit

Polyform Suunto Wilks Rule Gulf Ritchie Osculati Ron Marks

Liitu meiega sotsiaalmeedias

Instagrami postitused

Jälgi meid Instagramis

Ettevõttest

   Pro Marine Trade OÜ on 2003. aastal loodud hulgimüügiettevõte. Lisaks hulgimüügile alustasime 2006. aastal e-poe www.promarinetrade.com arendamist, millest tänaseks on saanud Baltikumi suurim merekaupade veebipood. Oleme oma klientide teadmiste ja nõudmiste abiga järjekindlalt püüdnud täiendada ja parandada oma kaubavalikut ning loomulikult ka teeninduskvaliteeti. Meie ettevõte on kindlal veendumusel, et väärt asjad sünnivad koostööst ja omalt poolt soovime anda sellesse koostöösse parima. Ootame alati meie kontaktmeilile Teiepoolseid arvamusi ja asjakohaseid küsimusi, et säilitada seniseid ning luua uusi kliendisuhteid ja koostöövorme. Pro Marine Trade-i tegemiste ja toimetuste kohta leiate alati värsket infot meie veebilehe uudiste lingilt. Kõik meie poolt praegu pakutavad ja turustatavad tooted leiate meie kodulehelt ja meie koostööpartnerite tootekataloogidest. Loomulikult soovitame tutvuda meie veebipoe sooduspakkumistega, kust võite leida hetkel laos olevaid tooteid väga soodsate hindadega.   LugupidamisegaPro Marine Trade meeskond     2020 aastal külastas meie e-poodi 157 461 unikaalset külastajat ja oste sooritati 47-st erinevast riigist üle maailma.