Pro Marine Trade
The Biggest Marine Webstore Around The Baltic Sea
Ostukorv on tühi
Menüü Tootegrupid
Sulge

KUIDAS VALIDA SOBILIKKU SÕUKRUVI?

 

Kuidas Teie alus käitub? Kui olete hetkel rahul oma paadi jõu ja kiirusega, saab valida uue/varukruvi viimase või olemasoleva kruvi järgi. Paljud paadiomanikud säästavad aega ja raha ning valivad uue sõukruvi vana sõukruvi andmete põhjal. Asendades vana sõukruvi uuega on ka võimalus parandada aluse jõudlust (kiirust või jõudu) valides sobivama sammuga või suurema labadearvuga sõukruvi. Ärge valige ainult alumiinium kruvide vahel, võtke valikusse ka roostevabad kruvid, mis on küll kallimad kuid pakuvad reeglina ka suuremat lõppkiirust. Samuti on roostevabast kruvide purunemisprotsent hulga väiksem, kui toimub kokkupuude veealuse objektiga, samas võivad mootorijala kahjud olla suuremad!

 

Millist probleemi üritate lahendada?

Kas otsite uut sõukruvi, et teha oma alusest „lennuk“? Kas Teie aluse tippkiirus pole see, mis peaks olema? Soovite väiksemat kütusekulu? Otsite paremat jõudlust erinevatel kiirustel ja kasutusvaldkondades? Kas Teie praegune sõukruvi ahmib liiga palju õhku ja vahutab liigselt kui kiirendate? Kas soovite parendada oma aluse jõudlust veespordis, veesuusa-, laua - või tuubisõidus? Mõelge oma eesmärgid enne läbi ja tulge küsige meie töötajatelt nõu.

 

Põhireegel sõukruvi valikul: mootor peaks töötama tootja etteantud maks. määratud pööretel täisgaasil (WOT).

Mootori juhend sisaldab kindlasti seda infot ning reeglina on maksimaalsed pöörded rippmootoril 5000-5500rpm  ja sisemootoril 4200-5000rpm. Kui juhend puudub, siis küsige maksimaalsete pöörete infot aluse müüjalt või oma hooldusmehaanikult. Kui mootori pöörded on täiskäigul väiksemad, kui tootjapoolt määratud vahemik siis reeglina on mootor ülekoormatud ning pikaaegne ülekoormus ei ole mootorile hea. Kui aga mootori maksimaalsed pöörded on suuremad kui tootja ette näeb on samuti halb, sest suurematel pööretel pikaaegne töötamine võib põhjustada mootorile suuri kahjustusi.

 

Valige oma paadile selline sõukruvi, mis võimaldab mootoril töötada määratud gaasi maksimaalses töövahemikus. Kui kasutate paati tavakoormuse juures täisgaasiga, peavad mootori pöörded olema soovitusliku gaasi maksimaalse pöörete vahemiku ülemises pooles. Kui mootori pöörete arv on sellest vahemikust kõrgemal, valige mootori pöörete arvu vähendamiseks suurema sammuga sõukruvi. Kui mootori pöörete arv on soovituslikust vahemikust allpool, valige mootori pöörete arvu vähendamiseks väiksema sammuga sõukruvi.

 

Millist informatsiooni vajate sõukruvi vahetusekS?

SÕUKRUVI ANDMED:

 1. Olemasoleva sõukruvi diameeter
 2. Olemasoleva sõukruvi samm e. pitch
 3. Paremat või vasakut kätt pöörlev (kellaosutisuunas on paremat kätt)
 4. Labade arv
 5. Materjal

 

Lisainfo:

 

 1. Tootja detaili number
 2. Võlli diameeter ja nuudi nukkide arv

 

MOOTORI ANDMED:

 1. Mitu mootorit
 2. Mootori(te) võimsus
 3. Käigukasti (reduktori) suurus
 4. Pöörete arv maksimaalsetel pööretel
 5. Tootja, mudel ja aasta

 

Lisainfo:

 

 1. Maht kuupmeetrites või cm³
 2. Elektriline trimm või trimmi plaatide olemasolu

 

Aluse andmed:

 1. Aluse kere pikkus
 2. Kere materjal

 

Lisainfo:

 

 1. Tootja, mudel ja aasta
 2. Kerekuju
 3. Praegune/soovitud tippkiirus

 

 

Üldinfo

Sõukruvidel on erinev läbimõõt, samm, labade arv ja materjal. Läbimõõt ja samm on märgitud (valatud) sõukruvi küljele või otsale. Esimene number tähistab sõukruvi läbimõõtu ja teine number sammu. Näiteks 14 x 19 tähistab sõukruvi läbimõõduga 14 tolli ja sammuga 19 tolli.

 

 

 

Sõukruvi põhiparameetrid

Sõukruvi suurust väljendatakse kahes numbris - läbimõõt ja samm. Läbimõõt on alati märgitud esimesena. Diameeter on kaks korda suurem kui kaugus keskpunktist laba tipuni. Väiksema diameetriga sõukruvid on reeglina väiksema võimsusega mootoritel, kuid ka ülikiiretel võistluspaatidel. Iga võlli pöördega liigutab sõukruvi paati edasi sõukruvi sammu võrra (teoreetiliselt) ehk minutis liigub paat edasi sõuvõlli pöörded X samm tolli. Teoreetiline kiirus on sellistel tingimustel, kui sõukruvi üldse läbi ei libiseks, seega on reaalne kiirus teatud protsentide võrra väiksem. Läbimõõt on kujuteldava ringi läbimõõt, mille sõukruvi pöörlemisel moodustab.

 

Läbimõõt on määratud päramootori ehitusest lähtuvalt. Kui sama sammu puhul on saadaval rohkem kui üks läbimõõt, kasutage raskema paadi puhul suuremat läbimõõtu ja kergema paadi puhul väiksemat läbimõõtu.

 

Samm e. Pitch on teoreetiline kaugus tollides, mille sõukruvi ühe pöörde ajal läbib. Sammu võib mõista sarnaselt auto käikudega. Mida madalam käik, seda kiiremini auto kiirendab, kuid seda madalam on üldine tippkiirus. Sarnaselt kiirendab väiksema sammuga sõukruvi kiiresti, kuid suurim lõppkiirus on väiksem. Mida suurem on sõukruvi samm, seda kiiremini paat tavaliselt liigub, kuid kiirendus on tavaliselt väiksem.

 

Kavitatsioon (ladina keeles cavus 'õõnes', 'tühi') on gaasi, auru või nende segu sisaldavate tühemike (kavitatsioonimullide ehk kavernide) moodustumine voolavas vedelikus. Sõukruvide puhul põhjustab kavitatsiooni tekitatud erosioon labade pinnal mikropragude tekke, materjali kildhaaval murenemise ja sügavate, kuni laba läbivate defektide tekkimise, (mõnel juhul ka laba murdumise) ja selle tulemusena tõukejõu ja kasuteguri vähenemise.

 

Õige sammu suuruse määramine – esmalt kontrollige täisgaasi pöörete arvu tavalise koormuse juures. Kui täisgaasi pöörete arv on soovituslikus vahemikus, valige asendamiseks või uuendamiseks sama sammuga sõukruvi.

 

 • Kui suurendate sammu 1 tolli võrra, vähendab see täisgaasi pöörete arvu 150–200 võrra
 • Kui vähendate sammu 1 tolli võrra, suurendab see täisgaasi pöörete arvu 150–200 võrra
 • 3 labaga sõukruvi asendamisel 4 labaga sõukruviga väheneb täisgaasi pöörete arv tavaliselt 50–100 võrra

 

OLULINE! Vältige mootori kahjustamist. Ärge kunagi kasutage sõukruvi, mis võimaldab mootoril täisgaasi tavapärasel kasutamisel soovitusliku täisgaasi pöörete vahemikku ületada.

 

 

SÕUKRUVI MATERJAL

Enamik sõukruvid on tehtud alumiiniumist või roostevabast terasest. Alumiinium sobib üldotstarbeliseks kasutamiseks ja kuulub paljude uute paatide puhul standardvarustusse. Roostevaba teras on alumiiniumist üle viie korra vastupidavam ja tagab tänu ehituslikele eelistele parema kiirenduse ja tippkiiruse. Roostevabast terasest sõukruvide valik on suurem nii suuruste kui ka stiilide poolest, tänu millele saate tuua esile oma paadi parimad võimalused.
 

KAS KOLM LABA VÕI NELI LABA? 

3 ja 4 labaga sõukruvisid on saadaval paljudes suurustes, nii alumiiniumist kui ka roostevabast terasest ja neil on ainulaadsed omadused. Üldjuhul on 3 labaga sõukruvidel hea üldine jõudlus ja suurem tippkiirus kui 4 labaga sõukruvidel. 4 labaga sõukruvid on kohaltvõtmisel tavaliselt kiiremad ja sõidukiirust arvestades tõhusamad, kuid neil puudub 3 labaga sõukruvi tippkiirus.

 

Näide: 13 tolline sõukruvi, ühel on samm 21 ja teisel 13

 

 

 

 

 

VAATA MEIE SÕUKRUVIDE VALIKUT SIIT

Danforth Victron Energy Superwinch Glomex Quick Bush Boats Oakley John Paddle

Liitu meiega sotsiaalmeedias

Instagrami postitused

Jälgi meid Instagramis

Ettevõttest

   Pro Marine Trade OÜ on 2003. aastal loodud hulgimüügiettevõte. Lisaks hulgimüügile alustasime 2006. aastal e-poe www.promarinetrade.com arendamist, millest tänaseks on saanud Baltikumi suurim merekaupade veebipood. Oleme oma klientide teadmiste ja nõudmiste abiga järjekindlalt püüdnud täiendada ja parandada oma kaubavalikut ning loomulikult ka teeninduskvaliteeti. Meie ettevõte on kindlal veendumusel, et väärt asjad sünnivad koostööst ja omalt poolt soovime anda sellesse koostöösse parima. Ootame alati meie kontaktmeilile Teiepoolseid arvamusi ja asjakohaseid küsimusi, et säilitada seniseid ning luua uusi kliendisuhteid ja koostöövorme. Pro Marine Trade-i tegemiste ja toimetuste kohta leiate alati värsket infot meie veebilehe uudiste lingilt. Kõik meie poolt praegu pakutavad ja turustatavad tooted leiate meie kodulehelt ja meie koostööpartnerite tootekataloogidest. Loomulikult soovitame tutvuda meie veebipoe sooduspakkumistega, kust võite leida hetkel laos olevaid tooteid väga soodsate hindadega.   LugupidamisegaPro Marine Trade meeskond     2020 - 2023 külastas meie e-poodi 660 273 unikaalset külastajat ja oste sooritati 48-st erinevast riigist üle maailma.  Pro Marine Trade kuulub Eesti e-kaubanduse Liitu ja on usaldusväärne ostukoht.  Pro Marine Trade on Gasellfirma 2022 Gasellettevõtted on kolme aasta jooksul kasvatanud käivet ja kasumit rohkem kui 50%, loovad kõige rohkem uusi töökohti, kannavad endas kiiresti areneva ettevõtte olulisi omadusi – paindlikkus, kiirus, julgus. Vaid alla 1% Eesti ettevõtetest on gasellid.   Ostes oma tooted meiee-poest, toetad Eesti noorpurjetajaid. VAATA LÄHEMALT