BINOKKEL – KUIDAS JA MILLIST VALIDA? |
 |
 |
Binokkel on meremehe, loodusesõbra ning matkaselli oluline kaaslane. Kuna nende valik on aastatega märkimisväärselt suureks läinud siis anname alljärgnevaga mõned soovitused, kuidas endale sobiv binokkel valida. Valikukriteeriume on palju kuid tänu laiale valikule on igal kasutajal võimalik sobiv kiikar kindlasti leida.
Suurendusvõime, läätse läbimõõt ja valgusjõud.
Kõikidele binoklitele on märgitud suurendusvõimet ja esimese läätse läbimõõtu tähistavad numbrid. Näiteks 8x42 binokkel suurendab kaheksa korda (toob objekti kaheksa korda lähemale) ning läätse diameeter on 42mm. Esimese hooga võib tunduda, et mida suurem suurendus, seda parem binokkel.Tegelikkuses see niimoodi ei ole. Suurem suurendusvõime annab küll võimaluse vaadeldav objekt hästi lähedale tuua kuid kehvades valgustingimustes läheb kindlasti vaja statiivi tuge – vastasel juhul näete ainult hägust pilti. Miks? Oluline mõiste kõikide optiliste seadmete puhul on valgusjõud. Mida suurem on binokli valgusjõud, seda kehvemas valguses saab binoklit kasutada. Valgusjõud on iga binokli puhul lihtsalt arvutatav, piisab läätse diameetri suuruse jagamisest suurendusarvuga. Näiteks 16x50 binokli valgusjõu arvnäitaja on 3,125, 10x50 binoklil 5 ning 7x50 binoklil 7,142. Mida suurem on binokli valgusjõd, seda hämaramas saab binokliga vaadataja pilti selgelt näha. Näiteks 16x50 binokliga ei ole hämaras midagi peale hakata. Samas 7x50 binoklit saab kasutada väga kehvas valguses vaatlemiseks. Looduses matkajale ning linnuhuvilisest vaatlejale on parim soovitus omada näiteks 8x42 „kiikarit“. Sellest näeb teravat pilti ka hämara ilmaga ning ei ole kartust, et lendav lind kipub binokli vaatealast (mida suurem "zoom," seda kitsam on binokli vaaetnurk) pidevalt välja libisema. Universaalseks kasutamiseks on igati sobilikud "zoomiga" binoklid, kuid asjatundjatele "zoomiga" binoklit ei soovitata. Nimelt on optilise kvaliteedi põhimõte binoklitel sama, mis objektiivide puhul – fikseeritud fookusega optikad on märksa kvaliteetsemad kui zoomobjektiivid.
Ilmastikukindlus.
Veekindlaid binokleid leidub kõikide tootjate valikus. Mõistagi on veekindel binokkel kallim kui nn. vetthülgav (enamasti võib binokleid niimoodi nimetada) binokkel. Pidevalt „töövahendina“ rakendust saav binokkel võiks meie oludes kindlasti veekindel olla. Binoklit valides on mõistlik vaadata, et lisaks korpuse vihmakindlusele on olemas kõikide läätsede katted, vastasel juhul tuleb iga kord enne vaatluse algust läätsesid puhastada.
Roof või porro?
Roof prismad ehk üksteisega kattuvate prismade süsteem. Sellise prismasüsteemiga binoklid on muutumas üha populaarsemaks, seda tänu nende väiksemale kaalule ja kompaktsetele mõõtudele.
Roof prismaga varustatud binoklites asetsevad prismad tihedalt üksteise järel (või kokku liimitult), võimaldades objektiivi läätsedel paikneda ühel joonel okulaariga. Tulemuseks on sale, sirgete joontega binokkel, kus nii läätsed ning suurenduse tagavad prismad paiknevad üksteise suhtes ühel joonel (vt. joonis).
Porro prismade süsteem.
Porro e. prismabinokkel on tavaliselt natuke kohmakam kui Roof binokkel. Porro prismadega varustatud binoklis paiknevad objektiiv ning okulaar üksteise suhtes nihutatult. Porro prismaga varustatud binoklid tagavad parema sügavustaju ning on reeglina laiema vaateväljaga (vt. joonis).

Merebinoklid
Meremeeste lemmikud on läbi aastate olnud suure valgusjõuga binoklid. Need on 7x50, 8x50, 8x56, 9x63 ning mõnel juhul ka 10x50. Viimasel on küll võimsam suurendus, kuid hämaras jääb see binokkel hätta. Seetõttu on soovitatav valida pigem väiksem zoomivõimendus, mis tagab kvaliteetse vaatlusmomendi päris pimedani välja.
Merebinoklite omadused:
Kompass: Paljud merebinoklid omavad sisseehitatud kompassi, sellega on võimalik koheselt määrata suund vaadeldavale objektile.
Veekindel korpus: Eelistatult peaks merebinokkel olema veekindel, et vältida vettekukkumisel saadud kahjustusi. Reeglina on need ka täidetud kuiva lämmastikuga, et vältida kondensaadi tekkimist läätsedele.
Kaugusemõõtja: Paljud merebinoklid on varustatud ka kaugusemõõtjaga, tänu sellele saad operatiivselt määrata ligikaudse kauguse vaadeldava objektini. Samuti on selle abil võimalik määratleda objekti kõrgust.
Pildistabilisaator: Merel on oluline ka pildistabilisaator, see kompenseerib kõrgel suurendusel mõjule pääsevat värinat ja hoiab vaatevälja väga stabiilselt paigal. Mõned mudelid toetavad panoraamimist, mis tähendab, et värinat kompenseeritakse ka binokli ühtlasel liigutamisel, näiteks lendava linnu jälgimisel. Lisaks käte värisemise kompenseerimisele suudab pildistabilisaator tuvastada ja kompenseerida paljusid muud tüüpi liigutusi, näiteks liikuvas autos või paadis vaatlemisest tulenevaid liigutusi. See suudab korrigeerida isegi hingamisest tulenevat aeglast liikumist.
  
Tooted
MEREBINOKKEL- STEINER COMMANDER GLOBAL 7 x 50, KOMPASS
Steiner Commander Global on sarja lipulaev, sisaldades kõiki tippsarja binoklile vajalikke omadusi. Binokkel on kompaktne ja stabiilne, 7 x 50 suurendusega, peegeldusvastased katted, mis on mõeldud just veel kasutamiseks. Sisseehitatud valgustusega kompass. Kummeeritud (NBR-Longlife), veekindel ja lämmastiktäitega korpus tagab hea haarde ja kaitseb binoklit põrutuste eest. High-Definition Diamond Marine kaetud läätsed. Sportlik automaatne fookus ClicLoc süsteemid nii binoklil kui rihmal. Tolmukindel ja veekindel kuni 10 m sügavusel. Vaateväli 1000 m : 130 m. Maksimaalne 3D nähtavus. Kaasas rihm. Kaal: 1147 grammi. Garantii: 30 aastat (elektroonikale 2 aastat).
FN4350000110
MEREBINOKKEL- FOCUS AQUAFLOAT 7 x 50 WP, KOMPASS
Aquafloat binoklil on individuaalne fookus, mis annab optilise sügavuse alates 20 m kuni lõpmatuseni. Lai vaateväli, mis pakub 3D vaadet ja head valgust, seega võimalik kasutada ka hämarates tingimustes ja öösel. Sisseehitatud valgustatud kompass ja kauguse skaala. BaK-4 prismad ja peegeldusvastane kate loovad selge ja terava pildi. Veekindel korpus, mis mõeldud spetsiaalselt kasutamiseks niisketes ja karmides oludes. Kaasas kott ja ujuv kaelapael. Suurendus- 7 x. Objektiivi diameeter: 50 mm. Vaateväli: 1000 m- 132 m. Lähim vaatekaugus: 20 m. Kaal: 910 grammi.
FN102849
MEREBINOKKEL- OSCULATI, KOMPASSIGA
Osculati veekindel ja professionaalne, kompassiga varustatud merebinokkel 7 x 50. Läätsed: Porro BaK-4, sisse-ehitatud kompass koos kaugusemõõtjaga, mõlema silma eraldi fokusseerimine, vaatenurk: 132 kraadi, kaal: 890 grammi, kummiga kaetud korpus. 100 % veekindel. Komplektis ka vutlar ja kaelarihm.
26.754.00
BINOKKEL- FOCUS JUNIOR 6 x 21
Ideaalne binokkel noorele merehuvilisele. Spetsiaalne ühe hingega disain annab parima stabiilsuse. Silmadevahe 50-63 mm, sobib hästi just lastele. Suure fookusrulliga on lihtne reguleerida teravust ja spetsiaalne optika kattekiht annab selge ja terava pildi. Kummist korpus ja spetsiaalsed äärised ei lase binoklil kergelt käest libiseda. Komplektis vöökott ja kaelapael. Suurendus: 6 x; Objektiivi diameeter: 21 mm; Kate: C; Vaatenurk: 6,8 °; Vaateväli: 1000 m- 120 m; Silma reljeef: 10 mm; Diopterväärtus: -3D ~+ 3D; Lähim vaatekaugus: 3 m; Kaal: 180 grammi.
FN106029
MEREBINOKKEL- FOCUS SAILOR II 7 x 50 WP
Focus Sailor on veekindel merebinokkel, mis sobib hästi nii purjekasse kui kaatrisse. Binoklil on selge ja stabiilne pilt isegi rasketes ilmaoludes. Suur teravussügavus, mida on lihtne käsitseda. Spetsiaalne prismade kattekiht annab terava ja ereda pildi alates 7 m kuni lõpmatuseni. Võimalik kasutada ka prillidega, hoides silmi 23 mm kaugusel objektiivist. Komplekt sisaldab ka ujuvat kaelapaela. Suurendus: 7 x; Objektiivi diameeter: 50 mm; Kate: FMC; Vaatenurk: 6,5 °; Vaateväli 1000 m-114 m; Silma reljeef: 23 mm; Diopterväärtus: -4D ~+ 4D; Lähim vaatekaugus: 7 m; Kaal: 950 grammi.
FN106001
Soodushind: 84.99 €
(Tavahind: 99.00 €)
|